Nástrahy

Není tajemstvím, že ryby na jaře preferují živočišnou potravu před rostlinou. Je to z důvodů lepšího tvoření trávicích enzimů a tím následného lepšího trávení. Na podzim naopak preferují potravu rostlinou.

Rousnice:

Lidový název pro žížalu obecnou. Nejlepší rousnice jsou sbírané a uchováváme je v kýblu s hlínou a drnem trávy. Dají se také chytat pomocí elektřiny, ale to nedoporučuji z důvodů bezpečnosti a z navíc rousnice chytané pomocí elektřiny nevydrží zdaleka tak dlouho a nejsou tak živé, jako ty sbírané. Proto v ŽÁDNÉM případě NEchytáme rousnice pomocí elektřiny - můžem elektřinou ublížit sobě i svému okolí. Rousnici napichujeme buď po jedné, nebo v chomáčcích, přípasně ji můžeme na háčku kombinovat s hnojákama.

Masňáci:

Kosťáci (kostní červi), někdy označované jako bílí červi, nebo masňáci jsou nejpoužívanější nástrahou při závodech LRU. Jsou to muší larvy, živící se masem uhynulých zvířat. Rozeznáváme jich tři základní druhy: Pinkies (jsou nejmenší a jejich přírodní barva je růžová), středně velké (jejich přírodní barva je bílá), velké (jsou také bílé). Pro větší účinnost se kosťáci obarvují, a to většinou na červeno a na žluto, v některých případech i na zeleno. Můžeme je také ovonět posilovačem nebo použít polévkové koření.

Červy skladujeme v pilinách, strouhance, nebo v kukuřičném šrotu. Pro delší přechování (až měsíc) je musíme umístit do ledničky, kde se zpomalí jejich vývoj.

Masňáky napichujeme na háček po jednom až deseti kusech. Jednoho červa napichujeme na háček při chytání malých ryb (ouklejí a plotiček), nebo když ryby berou nástrahu velmi opatrně. Na jednoho červíčka často chytneme i velkého cejna. Větší počet červů napichujeme při dobrém braní ryb, nebo když chceme eliminovat záběry menších kusů a soustředíme se na lov například kaprů, nebo parem. Masňáky můžeme na háčku kombinovat i s jinými nástrahami, jako jsou např. patentky, hnojáci, kukuřice, nebo kukli (zakuklené kostní červi). Největší výhodou kostních červů je, že nám na háčku dlouho vydrží a často na jedny červy chytneme více ryb, což nám šetří při závodech čas, který bychom ztratili napichováním jiné nástrahy.

Kukly:

Kukly nechtěně někdy získáme, když se nám zakuklí kosťáci, ale není třeba zoufat, protože jsou též skvělou nástrahou. Pro rybolov se ale hodí jen ty, které mají světle hnědou barvu (jsou čerstvě zakuklené a jsou těžší než voda). Tmavě hnědé kukly na vodě plavou a tak je není vhodné přidávat do krmiva ani používat jako nástrahu. Kukly můžeme přidávat do krmiva a to dokonce v dvojnásobném množství než kosťáky, protože nám svým pohybem koule nerozbíjejí. Před lovem je dobré kukly namočit do vody a nechat je chvíli nasáknout vodu. Správně připravené kukly se nazývají Caster. Nespotřebované kukly můžeme nasypat do sáčků nebo do plastových lahví a po zalití vodou je umístit do mrazáku, kde nám vydrží až do dalšího lovu, před kterým je jen rozmrazíme. Kukly jsou ideální nástrahou při lovu cejnů. Můžeme je nastražovat samostatně nebo společně s kosťáky.

Patentky:

Jsou to larvy pakomára kouřového a po kosťácích jsou na rybářských závodech nejpoužívanější. V přírodě se vyskytují v několika velikostech a barvách (červená a zelená). Pro rybářské účely jsou nejvhodnější červené. Protože patentky jsou velmi křehké musíme je velmi opatrně napichovat na háčky z tenkého drátu (nesmí nám vytéci, jinak budou pro ryby nezajímavé). Napichujeme je po dvou až čtyřech kusech. Můžeme je také použít v kombinaci s bílým červem, a to tak, že prvního napíchneme kosťáka a poté jednu nebo dvě patentky. Patentky také přidáváme do krmení, ale až těsně před vhozením do vody (jinak by se zadusily a nebyly by tak účinné). Koule s patentkami nesmíme příliš umačkávat, aby jsme patentky příliš nepoškodili.

Hnojáci:

Jsou to žížaly žijící v kompostu. Na závodech je používáme převážně k lovu cejnů, kaprů, parem nebo při zakalené vodě k lovu sumců. Na háček je napichujeme samostatně po jednom až třech kusech nebo v kombinaci s kosťáky nebo kukuřicí. Přidáváme je také do krmení a to za účelem udržení velkých ryb (cejnů, kaprů) na našem krmném místě.

Kukuřice:

Na závodech se používá k lovu kaprů a parem. Na háček se napichuje samostatně po jednom až třech kusech, nebo v kombinaci s hnojákem. Kukuřici lze používat v přírodní žluté barvě nebo ji můžeme obarvit např. na červeno. Do krmení ji přidáváme opět za účelem udržení velkých ryb (kaprů, parem) na našem krmném místě.