Návnada, aneb šrot

Návnadou rozumíme to, čím ryby vnadíme. V obchodech se nám vystavuje nepřeberné množství různého krmení, ale za ne malé finančení částky. My si teď povíme, jak si udělat doma dobrou návnadu a co nejlevněji. Krmení musí obsahovat složky nosné (šrot), pojící (strouhanka, pečivo, knedlík (mouka)), složku mastnou (řepka, slunečnice) a složku vonnou (vanilkový cukr, či kupované esence)

V Chotěboři se všechny komponenty na výrobu krmiva nechají koupit v prodejně ZZN naproti cukrárně u Májů a co nemají tam, tak to seženete ve zverimexu na brodské křižovatce.

S návnadou se dá velice experimentovat a velice záleží, zda děláte směs na položenou, nebo na plavanou, jelikož pokud chytáme na položenou, tak když hodíme do vody kouly krmení, musí se nám začít rozpadat, až když dopadne na dno. Ovšem krmení na plavanou se musí rozpadat hned po dopadu na vodní hladinu.

základní krmení:
3,0 kg kukuřičného šrotu
1,0 kg ječného šrotu
0,5 kg mletých semen řepky
0,5 kg sušeného mléka
0,5 kg pšeničných otrub
strouhanka - množství je individuální. Čím více použijete strouhanky, tím hůře se bude směs rozpadat a naopak. Poté záleží, zda děláte krmení na plavanou, nebo položenou
voda - množství vody je také individuální. Při použití teplé vody bude směs lepivější a při použití studené sypčí. Vodu je lepší přidávat pomalu v menším množství, než aby jste ji použili moc a místo směsy budete mít kaši.
???Hlína??? - Je mnoho názorů, zda do krmení přidávat jemnou (přesátou) hlínu. Nejlepší je prý z krtin. Důvod přidávání hlíny do šrotu je získání tmavšího odstínu krmení. To je z toho důvodu, že menší ryby se bojí vplouvat na světlejší podloží (světlý šrot na dně) z důvodu ochrany před dravcema (ryby jsou na světlém lépe vidět a stávají se snadnější kořistí). Já osobně hlínu do krmení nepřidávám, ale určitě není od věci to vyzkoušet.

Dále můžete do krmení přidat
- kupované ochucující extrakty
- semínka konopí setého
(před použitím se buď máčí, nebo povaří, nebo pražené a následné umleté)
- soja
- sladká kukuřice (bonduelle)
(doporučuji kukuřici v plechovce firmy ALBERT - je levnější než bonduelle)
- masný červy (velice drahé a tak je do krmení nepřidávám. Stačí je mít na háčku)
- nasekaní hnojáci
- vanilkový cukr
- rybí moučka